Past Masters

 

Davy Crockett Lodge No. 1225

 

Community Lodge

No. 1201

 
   

1924-1925

Stuart Wheeler

 

*

Roy T. Goodwin

1925-1926

   

*

H. Phill Hill

1926-1927

J.E. Smith

 

*

S. X. Callahan

1927-1928

Austin Krueger

 

*

Max H. Wier

1928-1929

Frank Nelson

 

*

Harold F. Hamilton

1929-1930

Gilbert G. Wright, Jr.

 

*

A.E. Norton

1930-1931

Edward W. Smith

 

*

Ben F. Stuart

1931-1932

Leon Jacobs

 

*

Fred G. Silvey

1932-1933

T. Maxey Hart

 

*

James A. Irwin

1933-1934

Hugh H. Stewart

 

*

William I. Salisbury

1934-1935

Emmet A. West

 

*

Lewis S. Peter

1935-1936

William E. Engel

 

*

J.E. Watkins

1936-1937

Herbert P. Hoglund

 

*

Marion R. McClanahan

1937-1938

Nolan Gazaway

 

*

George Lee Reitze

1938-1939

Henry J. Gazaway

 

*

Byron F. Woolsey

1939-1940

Thomas C. Spencer, Jr.

 

*

Harry E. Trail

1940-1941

Edgar L. Ralls

 

*

Raymond Gerhardt

1941-1942

Samuel G. Tayloe

 

*

Claude K. Karnes

1942-1943

Garland V. Jackson

 

*

Worrell L. Martin

1943-1944

Tecumesh H. Thompson

 

*

S. X. Callahan, Jr.

1944-1945

Norman D. Schwerke

 

*

John R. Kagay

1945-1946

Earl W. Tracy, Sr.

 

*

Otto A. Frischmuth

1946-1947

J. Howard Goodwyn, Jr.

 

*

Royce F. Trauth

1947-1948

E.M. Miller

 

*

George M. Mills

1948-1949

M. Mike Passur

 

*

John R. Massey, Sr.

1949-1950

Fritz A. Pfeiffer

 

*

Clarence H. Callahan

1950-1951

M.E. Hatt

 

*

W.B. Anderson

1951-1952

Frank Duderstadt

 

*

John Williams

1952-1953

Daniel Heron Duderstadt

 

*

Harry Varner

1953-1954

A.M. Sefel

 

*

Raymond V. Martin

1954-1955

John V. Roessling

 

*

R.S. Westrope

1955-1956

L. Robert Sapp

 

*

Charles W. Thias

1956-1957

Ray Ellison

 

*

Ray D. Cunningham

1957-1958

Harry E. Warrick, Jr.

 
 

Walden E. Shelton

1958-1959

Joseph N. Zupan

 

*

Lee H. Ackelson

1959-1960

F.W. Schmidt

 

*

Eulan C. Wilkerson

1960-1961

W.A. Corsbie

 

*

Harry B. Finley

1961-1962

George H. Rivers

 

*

Raul A. Gomez

1962-1963

Frank Lennard

 

*

Arno C. Ranzau

1963-1964

Donald D. Hamilton

 

*

Henry Pete Bartoli

1964-1965

A.F. Hartman

 

*

Fay L. Rhodes

1965-1966

Cecil A. Bell

 

*

Billy R. Wallace

1966-1967

Joe B. McGee

 

*

Arthur Lightcap

1967-1968

Charles E. McElfresh

 

*

Robert H. Lawrence

1968-1969

James O. Guthrie

 
 

Phillip Frederick Becker, Jr.

1969-1970

John W. Hancock

 

*

Alfred E. Hicks

1970-1971

Morris W. Todd

 

*

Kenneth E. McLaughlin

1971-1972

John R. Hall

 

*

David T. Bourgeois

1972-1973

Ray C. Council

 

*

Charles E. Brown

1973-1974

Ray C. Council

 

*

Daniel Boone Mason

1974-1975

James Walker Todd

 

*

Richard O'Bregon

1975-1976

William Wesley Klein

 

*

Charles E. Crain, Jr.

1976-1977

James Knox Duncan

 

*

Louis McCall Sheffield

1977-1978

Julius V. Joseph

 
   

1978

Oliver Perry Kibbe
(Honorary Past Master)

*

*

Robert T. Stahl

1978-1979

Ronald Harris Poston

*

*

James A. Crozier

1979-1980

James Benjamin Stimson

 

*

Benjamin Franklin Youngblood

1980-1981

Donald P. McKee

 

*

John Meredith Roberson

1981-1982

William A. Shaw

 

*

Albert Joseph Michna

1982-1983

Robert W. Pianta

 
 

William Clyde Boyers, Jr.

1983-1984

Samuel Wilson Green, Jr.

 
 

Samuel Wheatley Callahan

1984-1985

John A. Dellagiacoma

 

*

Charles Shaw, Jr.

1985-1986

Daniel Martin Hutchison III

 

*

Frank Earnest Draper

1986-1987

Ronald Kenneth Bagley

 
 

Ralph A. Gonzalez

1987-1988

Herman Paul Hoekstra

 

*

Gary Allen Zimmerman

1988-1989

William H. Keils

 

*

Francisco Trevino Montalvo

1989-1990

Christopher Thomas Orth

 

*

Wiley Burt Gillit, Sr.

1990-1991

John Charles Hoyo

*

*

Don Alfred Cox

1991-1992

James Chris Hoyo, Sr.

 

*

Leslie Fleming Adams

1992-1993

William H. Keils

 
 

William Keith Reynolds

1993-1994

William Edwin Stern

 

*

Henry James Thomas Wilson

1994-1995

Phillip Gordon Baldwin

*

*

Monty Ruey McMinn

1995-1996

Robert Wayne Beyer

 

*

Zaragossa Garibay

1996-1997

Phillip Applegate

 
 

Daniel Carballo Medina

1997-1998

Gerald Wall Graham

*

 

Thomas Jefferson Coffey

1998-1999

Andrew James Solari

*

 

Stephen K. Roundtree

1999-2000

James Richard Haley

 
*

Rogelio Latigo

2000-2001

Theodore A. Steigleder

 
 

John H.V. Lorch

2001-2002

James McKee

 
 

William Richard Gulick

2002-2003

Eugene R.B. Waldrep

 
 

John Philip Knight-Sheen

2003-2004

Robert Wayne Beyer

 

*

Robert Leroy Cox

2004-2005

Jeryl Baron Foster

 
 

David Lamar Richter

2005-2006

Michael Adam Wulczyn

 
 

Ronald Ray Kayser

2006-2007

James Travis Taylor

 
 

Benjamin William Parra

2007-2008

James Chris Hoyo, Jr.

 
 

James Christie Williams IV

2008-2009

Domingo Lozano

 
 

William Burt Reynolds

2009-2010

Howard Thomas Harris, Jr.

*

*

Richard Curtis Holloway

2010-2011

James R. Darrell

 
 

Patrick Lewis Giles

2011-2012

James William Mitchell

 
 

Wesley Ray O'Neill

2012-2013

James Chris Hoyo, Sr.

 
 

Bradley Edward Kohanke

2013-2014

Merged into Davy Crockett Lodge 

19 JUN 2013

 
 

Christopher A. Drzymala

2014-2015

   
 

Bradley Edward Kohanke

2015-2016

   
 

Douglas J. Montgomery

2016-2017

   
 

William Keith Reynolds

2017-2018

   
 

David Kienbaum

2018-2019

   
 

Jeryl Baron Foster

2019-2020

   
 

Robert Keene Browning

2020-2021

   
   

2021-2022

   
         
 

(* = In Memoriam)

     

Affiliated Past Masters

*Emil Akers 

Perfect Union Lodge No. 10 (1971-1972)

*Cleve Ross Austin 

Lamesa Lodge No. 909 (1929-1930)

*Gordon L. Benningfield 

Mathis Lodge No. 1133 (1961-1962)

*Charles Lugwig Buck, Jr. 

Tomball Lodge No. 1096 (1972-1973)

*Jack Edmond Burton 

Prospect Hill Lodge No. 1247 (1984-1985)

Richard Ayala Cardenas 

Texas Lodge No. 8 (2012-2013)

*Thomas Christopher

Parkland/Lakewood Lodge #299 and Evergreen State Lodge #68, F&AM Washington

*Stephen Howard Cole 

San Antonio Lodge No. 1079 (1983-1984)

*Ector N. Crisler 

Blue Ridge Lodge No. 490 (1960-1961)

William Samuel Dockery 

Lonnie Irvin Daylight Lodge No. 1309 (2010-2011)

*Ferd Bertram English 

Perfect Union Lodge No. 10 (1996-1997)

*Elmer E. Goff 

McCulloch Lodge No. 273 (1958-1959)

*Miguel L. Gonzalez 

Del Mar Lodge No. 1350 (1985-1987)

*Roy T. Goodwin

Texas Lodge No. 8 (1924-1925) 

Walter W. Hammons 

Portland Lodge No. 1411 (1981-1982)

*Max H. Harvey 

Lonnie Irvin Daylight Lodge No. 1309 (2002-2003)

*James B. Hatter 

Goliad Lodge No. 94 (1982-1983)

*John W. Helton

Jacksonville Lodge No. 108 (1940-1941)

James Chris Hoyo, Sr. 

Anchor Lodge No. 424 (2013-2014)

*Claude K. Karnes 

Blanco Lodge No. 216 (1972-1973)

Robert E. Leonhart, Jr.

Hobah Lodge No. 1394 (2008-2009)

*Wilburn A. Massengale 

Kingsbury Lodge No. 887 (1997-1998)

Victor Ochoa 

Albert Pike Lodge No. 1169 (2015-2016)

*Joel L. Parish 

Gray Lodge No. 329 (1965-1966)

*Carl H. Russell 

Bowie Lodge No. 578 (1955-1957)

Ernest A. Sessums, Jr. 

Lonnie Irvin Daylight Lodge No. 1309 (2009-2010)

James Walker Todd 

Cibolo Lodge No. 151 (2005-2006)

Adolph Anthony Trujillo, II 

Perfect Union No. 10 (2014-2015)

*Joseph C. Valenzuela, Jr. 

Helotes Lodge No. 1429 (2001-2002)

*John E. Wallace

Triune Lodge No. 15 (1948-1949)

*Carl C. Wilkinson 

Kendall Lodge No. 897 (1977-1978)

*Victor Brian Woodfield

Camberley Lodge #5591, Surrey England Past Provincial Assistant Standard Bearer - Provisional Grand Lodge of Surrey, England (UGLE)

   

 

Past Masters who also served as District Deputy Grand Masters

Phillip Frederick Becker, Jr. (1982-1983)

Samuel Wheatley Callahan (1989)

Stephen Howard Cole (2008-2009)

Charles E. Crain (1981-1982)

James Knox Duncan (1991-1992)

Walter W. Hammons (1984-1985)

James Chris Hoyo, Sr. (2013-2014)

John Philip Knight-Sheen (2005-2006)

Bradley Edward Kohanke (2017)

John H.V. Lorch (2007-2008)

Daniel Boone Mason (1999-2000)

Kenneth E. McLaughlin (1980-1981)

Monty Ruey McMinn (2004-2005)

William Burt Reynolds (2019)

William Keith Reynolds (2016) & (2019)

James Walker Todd (2000)

Adolph Anthony Trujillo (2021)

James Christie Williams IV (2011-2012)